Kusakabe Kimbei ni fotografiral le naravo Japonske, njena mesta, njene čare, kakršna je Japonska izgledala leta okoli leta 1900, še pred časom modernizacije. Kimbei je slikal tudi Japonce in danes je v tem članku na voljo 37 izjemnih fotografij, ki vas popeljejo nazaj v preteklost. Slike so veliko bolj osebne, saj fotografije pokažejo način življenja, običajen dan Japoncev, žensk in moških, ki so živeli nekaj generacij nazaj v preteklosti.
Fotografije so na voljo preko digitalnih kolekcij knjižnice v New Yorku. Točni datumi, kdaj naj bi slike nastale, niso podani, ampak fotografije naj bi nastale med leti 1890 in 1910, kar pomeni, da so osebe, ki jih slike predstavljajo, zadnji živeči ostanki fevdalne Japonske ere, ki se je končala malo prej, preden so slike nastale.
Zaradi fotografskega procesiranja v tistem času, je barva sami slik nekoliko nenaravna. Za primer, kar naj bi ta slika dveh sumo borcev predstavljala, pobarvani blond lasje na Japonskem niso prišli v modo še dobro stoletje.
Kakorkoli, barve pa so včasih popolne, kakor roza barva češnjevih cvetov in rdeča barva listov javorja na eni sliki nižje.
Ker vse te slike izhajajo iz časa pred internetom in televizijo, marsikatera slika pokaže ljudi, ki preživljajo čas z igranjem družabnih iger.
…izdelovanje ikebane…
…priprava in uživanje ob čajanki.
Japonska glasba in gledališče sta tudi predstavljena, predvsem kot glasbeniki, ki igrajo shamisen, kabuki igralci in plesalci.
Meščani si na prehodu v 20. stoletje niso upali privoščiti, da bi porabili ves čas za obiskovanje elegantnih in kulturnih prireditev. Kakor ljudje danes, so morali delati in zaslužiti za preživetje. Ker je bila državljanska vojna pri koncu, se je povečala trgovina, predvsem trgovci s tkaninskim blagom.
…prodajalca sandal…
…trgovci s hrano pridobljeno iz polj…
…in tudi trgovine s pijačo so bile pripravljene za dobavo alkohola trgovcem.
▼ Tako veliko sake-ja…
Seveda, veliko ljudi je še vedno delalo na področju agrikulture, s kultiviranjem čaja in riža.
▼ Skupina žensk nabira školjke.
Dolgo preden je Japonska postala križišče avtocest in vlakov, so se ljudje morali znajti, da so lahko prišli oz. potovali od točke A do točke B.
Kami so šli vsi? Če damo na stran dogodke kot so festivali…
nekateri potniki so bili namenjeni v iste kraje, ki danes privabljajo obiskovalce; recimo Tokyo Ikegami tempelj…
…ali na obisk jam na otoku Enoshima v prefekturi Kanagawa.
Seveda, nekatere Japonske atrakcije so tako velike, da jih lahko občudujete od daleč. Na fotografiji je čolnar, v ozadju pa najbolj znana gora na Japonskem.
Naslednjič, ko boste naložili sliko gore Fuji na splet in vam nekdo reče, kako je to že izpeta zgodba in kliše, samo povejte mu/ji, da hodite po stopinjah Kasukabe-ja Kimbei-ja.